Pages

cursor

Wednesday, 12 December 2012

KEPERLUAN ASAS HAIWAN SAINS TAHUN 2


RANCANGAN PENGAJARAN

Tarikh                             : 11 April 2012

Masa                              : 7.45-8.45am

Kelas                              :  Tahun 2 Merah

Jumlah pelajar                : 20

Subjek                            : Sains

Topik     : memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup

Objektif pembelajaran :
Pada akhir pengajaran, murid-murid akan berupaya mengetahui keperluan asas haiwan merupakan makanan, air,  udara dan tempat perlindungan

Hasil pembelajaran        :
Murid-murid akan dapat :

1)   Mengenal pasti keperluan asas kepada  haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan
2)  Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan
3)  Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK,penulisan atau lisan.
Pengetahuan sebelum pengangajaran :
Murid-murid mengetahui haiwan memerlukan keperluan asas untuk meneruskan hidup.

Kemahiran saintifik   :
Pemerhatian terhadap keperluan asas, mengklasifikasikan jenis keperluan asas haiwan.

Kemahiran befikir :
Perbandingan dan perbezaan, menjana idea.

Nilai :
Menyemaikan minat dan perasaan ingin tahun terhadap alam persekitaran.
Bersikap jujur dalam ketepatan dan kesahiran data.

Perancangan P&P:

Fasa Pengajaran
Isi kandungan
Aktiviti
Fasa / Catatan

Set Induksi
(5 minit)







































Mendengar dan memahami cerita

Jenis aktiviti :Bercerita

1. Guru memulakan kelas dengan satu cerita bertajuk ”Syafiq dan burungnya.”
2. Murid diminta mendengar cerita tersebut dengan teliti.
3. Selepas mendengar cerita, guru menyoal beberapa soalan :
(a)  Apakah kegemaran  Syafiq ?
(b)  Mengapakah Syafiq dan keluarganya balik ke kampung ?
(c)  Apakah yang terjadi kepada burung peliharaan Syafiq semasa mereka di kampung?

Jawapan Murid :

(a)  Syafiq gemar memelihara burung
(b)  Kerana neneknya sakit.
(c)  Burung peliharaan Syafiq mati.



Tahap Kognitif:

Pengetahuan

KPS:

Meramal



Kemahiran Berfikir :

Menghubung kait


Nilai :

Kasih Sayang

Pencetusan Idea
(15 minit)











































Mengenalpasti keperluan asas haiwan ;
(a)  makanan
(b)  air
(c)  udara
(d)  tempat  
       tinggal







Jenis Aktiviti : Soal Jawab
1. Guru menayangkan gambar burung peliharaan Syafiq yang mati.

2. Guru menyoal murid:
     (a) Kenapa burung peliharaan syafiq   mati ?

Jenis Aktiviti : Tayangan Gambar Haiwan

1. Guru menayangkan beberapa gambar  haiwan.

2. Murid memerhati gambar dengan teliti.

3. Guru menyoal :
        
    (a) Apakah yang dilakukan oleh monyet  dalam gambar ini?

   (b) Apakah yang sedang dilakukan oleh kucing  ini ?

(c) Dimanakah tempat tinggal untuk anak burung ini ?

(d) Mengapakah ikan paus ini timbul di permukaan air ?


Tahap Kognitif:

Pengetahuan
Pemahaman



KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat Inferens

BBM :
Nilai :
Kasih Sayang










BBM :














Penstrukturan Semula Idea
(25 minit)
















Aplikasi Idea
(10 minit)





Menyatakan Keperluan Asas Haiwan :
( a )  Makanan
( b )  Air
( c )  Tempat 
        Tinggal
( d ) Udara

1.    Guru menerangkan kepada murid empat keperluan asas haiwan untuk hidup iaitu makanan, air, tempat tinggal dan udara. Haiwan tidak dapat hidup tanpa keempat-empat keperluan  asas tersebut.

2.    Guru membuat tayangan video keperluan asas haiwan

Aktiviti 1

3.    Murid dipecahkan kepada lima kumpulan dan diarah untuk menjawab lembaran kerja A untuk menambahkan kefahaman mereka tentang keperluan asas haiwan





    

             Aktiviti 2
     
 Guru memberi arahan kepada pelajar untuk menjawab lembaran kerja yang telah disediakan.




KPS:
Pemerhatian
Membuat kesimpulan















BBM




BBM :

Lembaran kerja A


Nilai :
Bekerjasama dalam kumpulan.

Bertanggungjawab dengan setiap ahli dalam kumpulan dengan menyumbangkan jawapan.








Lembaran kerja


Tahap Kognitif:

Pengetahuan
Pemahaman


KPS:

Pemerhatian
Komunikasi
Membuat Inferens

Refleksi
(5 minit)
Rumusan tentang keperluan asas haiwan.
1.    Guru memilih murid secara rawak untuk menyatakan keperluan asas haiwan.
2.      Murid dapat menyatakan haiwan memerlukan udara, air, makanan dan tempat tinggal untuk hidup.
 Tahap kognitif
Membuat kesimpulan