RANCANGAN PENGAJARAN
Tarikh
: 11 April 2012
Masa
:
7.45-8.45am
Kelas
: Tahun 2 Merah
Jumlah
pelajar
: 20
Subjek
: Sains
Topik :
memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup
Objektif pembelajaran :
Pada akhir pengajaran, murid-murid akan
berupaya mengetahui keperluan asas haiwan merupakan makanan, air, udara dan tempat perlindungan
Hasil
pembelajaran :
Murid-murid akan dapat :
1) Mengenal pasti
keperluan asas kepada haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat
perlindungan
2) Menyatakan
kepentingan keperluan asas kepada haiwan
3) Menjelaskan
pemerhatian melalui lakaran, TMK,penulisan atau lisan.
Pengetahuan sebelum pengangajaran :
Murid-murid mengetahui haiwan
memerlukan keperluan asas untuk meneruskan hidup.
Kemahiran saintifik :
Pemerhatian terhadap keperluan asas,
mengklasifikasikan jenis keperluan asas haiwan.
Kemahiran befikir :
Perbandingan dan perbezaan, menjana
idea.
Nilai :
Menyemaikan minat dan perasaan ingin
tahun terhadap alam persekitaran.
Bersikap jujur dalam ketepatan dan
kesahiran data.
Perancangan P&P:
Fasa
Pengajaran
|
Isi
kandungan
|
Aktiviti
|
Fasa /
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Mendengar dan memahami cerita
|
Jenis
aktiviti :Bercerita
1. Guru memulakan kelas dengan satu cerita bertajuk
”Syafiq dan burungnya.”
2. Murid diminta mendengar cerita tersebut dengan teliti.
3. Selepas mendengar cerita, guru menyoal beberapa soalan
:
(a) Apakah kegemaran Syafiq ?
(b) Mengapakah Syafiq dan keluarganya balik ke kampung ?
(c) Apakah yang terjadi kepada burung peliharaan Syafiq
semasa mereka di kampung?
Jawapan
Murid :
(a) Syafiq gemar memelihara burung
(b) Kerana neneknya sakit.
(c) Burung peliharaan Syafiq mati.
|
Tahap
Kognitif:
Pengetahuan
KPS:
Meramal
Kemahiran
Berfikir :
Menghubung
kait
Nilai :
Kasih
Sayang
|
Pencetusan Idea
(15 minit)
|
Mengenalpasti keperluan asas haiwan ;
(a) makanan
(b) air
(c) udara
(d) tempat
tinggal
|
Jenis
Aktiviti : Soal Jawab
1. Guru menayangkan gambar burung peliharaan Syafiq
yang mati.
2. Guru
menyoal murid:
(a)
Kenapa burung peliharaan syafiq mati
?
Jenis
Aktiviti : Tayangan Gambar Haiwan
1. Guru
menayangkan beberapa gambar haiwan.
2. Murid
memerhati gambar dengan teliti.
3. Guru
menyoal :
(a)
Apakah yang dilakukan oleh monyet
dalam gambar ini?
(b)
Apakah yang sedang dilakukan oleh kucing
ini ?
(c) Dimanakah
tempat tinggal untuk anak burung ini ?
(d)
Mengapakah ikan paus ini timbul di permukaan air ?
|
Tahap
Kognitif:
Pengetahuan
Pemahaman
KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat
Inferens
BBM :
Nilai :
Kasih
Sayang
BBM :
|
Penstrukturan
Semula Idea
(25 minit)
Aplikasi Idea
(10 minit)
|
Menyatakan Keperluan Asas Haiwan :
( a ) Makanan
( b ) Air
( c ) Tempat
Tinggal
( d ) Udara
|
1. Guru menerangkan kepada murid empat keperluan asas
haiwan untuk hidup iaitu makanan, air, tempat tinggal dan udara. Haiwan tidak
dapat hidup tanpa keempat-empat keperluan asas tersebut.
2. Guru membuat tayangan video keperluan
asas haiwan
Aktiviti 1
3. Murid dipecahkan kepada lima kumpulan dan diarah untuk
menjawab lembaran kerja A untuk menambahkan kefahaman mereka tentang
keperluan asas haiwan
Aktiviti
2
Guru memberi arahan kepada pelajar untuk
menjawab lembaran kerja yang telah disediakan.
|
KPS:
Pemerhatian
Membuat
kesimpulan
BBM
BBM :
Lembaran
kerja A
Nilai :
Bekerjasama
dalam kumpulan.
Bertanggungjawab
dengan setiap ahli dalam kumpulan dengan menyumbangkan jawapan.
Lembaran
kerja
Tahap
Kognitif:
Pengetahuan
Pemahaman
KPS:
Pemerhatian
Komunikasi
Membuat
Inferens
|
Refleksi
(5 minit)
|
Rumusan tentang keperluan asas haiwan.
|
1.
Guru memilih murid secara rawak untuk menyatakan
keperluan asas haiwan.
2.
Murid dapat menyatakan haiwan memerlukan udara, air,
makanan dan tempat tinggal untuk hidup.
|
Tahap kognitif
Membuat kesimpulan
|
No comments:
Post a Comment